A 2.50 g sample of sodium chloride is dissolved to 500.0 mL. What is the molarity of the solution?

Study for the Honors Chemistry Exam with flashcards and multiple choice questions. Enhance your understanding with detailed explanations and hints. Prepare to excel in your exam!

Multiple Choice

A 2.50 g sample of sodium chloride is dissolved to 500.0 mL. What is the molarity of the solution?

Explanation:
Molarity tells you how many moles of solute are in one liter of solution, so you convert the mass of solute to moles and the volume to liters, then divide. Molar mass of NaCl is about 58.44 g/mol. The amount of NaCl in 2.50 g is 2.50 g ÷ 58.44 g/mol ≈ 0.0428 mol. The solution volume is 500.0 mL, which is 0.5000 L. Therefore, M = 0.0428 mol ÷ 0.5000 L = 0.0856 M. So the solution’s molarity is 0.0856 M.

Molarity tells you how many moles of solute are in one liter of solution, so you convert the mass of solute to moles and the volume to liters, then divide.

Molar mass of NaCl is about 58.44 g/mol. The amount of NaCl in 2.50 g is 2.50 g ÷ 58.44 g/mol ≈ 0.0428 mol. The solution volume is 500.0 mL, which is 0.5000 L. Therefore, M = 0.0428 mol ÷ 0.5000 L = 0.0856 M.

So the solution’s molarity is 0.0856 M.

Subscribe

Get the latest from Passetra

You can unsubscribe at any time. Read our privacy policy